“Έλλειψη σιδήρου”, “σιδηροπενία”, “σιδηροπενική αναιμία” είναι όροι με τους οποίους, δυστυχώς, είμαστε λίγο πολύ, όλοι μας εξοικειωμένοι. Και λέω “δυστυχώς”, επειδή η εξοικείωση αυτή οφείλεται στο γεγονός ότι πρόκειται για καταστάσεις ευρέως διαδεδομένες. Αν και πλέον είναι αρκετά γνωστές και αντιμετωπίσιμες, δεν αποτελούν ένα σύγχρονο πρόβλημα, καθώς φαίνεται να υπάρχουν από πάντα και να επηρεάζουν […]
![Έλλειψη σιδήρου](https://monobio.gr/wp-content/uploads/2024/03/Έλλειψη-σιδήρου.jpg)